W nowej strukturze JPK_V7 wprowadzanej od 1 października 2020 roku pojawia się obowiązek oznaczenia grupy towarowo-usługowej (GTU). Zarówno w wersji pliku JPK_V7M (miesięcznej) jak i w wersji JPK_V7K (kwartalnej), podatnicy VAT mają obowiązek uzupełnienia pola dotyczącego GTU w strukturze pliku. Co więcej obowiązek ten dotyczy wszystkich tak samo dużych, średnich oraz mikro przedsiębiorstw. Oznaczenie GTU ma służyć identyfikacji poszczególnych transakcji zakupów oraz sprzedaży VAT.
Oznaczenie GTU musi pojawić się w ewidencji przy rozliczeniach podatku należnego w przypadku transakcji opodatkowanych, zwolnionych ze względu na opodatkowanie poza terytorium kraju, opodatkowanych u nabywcy lub opodatkowanych stawką 0%. Ponadto pole dla obowiązkowego oznaczenia grupy towarowo-usługowej opisuje daną fakturę, przy czym dla faktur z wieloma pozycjami GTU przyporządkowane jest całej fakturze, a nie jej poszczególnym pozycjom.
W związku z tym faktury z jedną pozycją z towarem lub usługą, której można przypisać GTU, należy podać odpowiedni symbol dla tej faktury np. „GTU_01”. Jeśli pozycja na fakturze nie jest wymieniana w spisie grup usług i towarów, pole należy uzupełnić poprzez wpis BRAK. W przypadku faktur z większą liczbą pozycji należy wypisać oznaczenia wszystkich grup odpowiednich dla produktów i usług , które zawiera faktura, ale nie trzeba dodawać GTU do każdej poszczególnej pozycji, jeżeli grupy są zgodne. Jeżeli na fakturze znajdą się produkty bądź usługi, gdzie tylko jedna lub kilka pozycji wymaga oznaczenia GTU, a pozostałe nie, należy oznaczyć fakturę symbolami właściwymi dla tych konkretnych pozycji wymagających oznaczenia. Jeśli towary lub usługi nie zaliczają się do grup pole GTU pozostaje niewypełnione.
Brak GTU w plikach JPK_V7 będzie powodowało wezwanie do ich uzupełnienia pod groźbą grzywny o wysokości 500 złotych za każde uchybienie. Od strony nabywcy towaru lub usługi nie jest wymagane określanie GTU, ani raportowanie oznaczeń. W przypadku, gdy na fakturze pojawi się błędna informacja o GTU, sam nabywca nie musi ubiegać się o fakturę korygującą, ani samodzielniej je wystawiać.