Podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług ma funkcję daniny doliczanej do wartości netto dla kupna-sprzedaży. Metoda rozliczenia VAT sprawia, że to konsument ostatecznie go opłaca. Podatek VAT dodawany jest na poszczególnych etapach produkcji, jeżeli wnoszona jest wartość dodana, jednak ogólnie dla samego przedsiębiorcy podatek VAT powinien być neutralny. Przedsiębiorca musi opłacić VAT dokonując zakupu, jednak jeżeli wydatek jest związany z opodatkowaną działalnością gospodarczą, ma prawo później ten VAT odliczyć. Wyróżniamy więc:
Wysokość podatku VAT zależna jest od ceny netto danego towaru lub usługi oraz odpowiedniej stawki podatku VAT. Aby obliczyć podatek VAT wystarczy pomnożyć cenę netto o stawkę podatku VAT.
Podstawą opodatkowania jest cała kwota stanowiąca zapłatę netto włącznie z dopłatami, jakie mają wpływ na cenę towaru. Będą to takie opłaty jak cło, prowizje, koszty opakowania czy ubezpieczenia. Z kolei w przypadku stawek podatku, różnią się one w zależności od rodzaju towaru:
Każdy kto rozlicza VAT ma obowiązek przesyłać do Urzędu Skarbowego specjalną deklarację VAT. Tu można rozliczać VAT co miesiąc lub co kwartał. Wówczas obowiązują przedsiębiorcę różne terminy:
Oprócz samych towarów, podatkiem VAT należy również opodatkować niektóre czynności takie jak odpłatną dostawę towarów i świadczenie usług na terenie kraju; eksport i import towarów; towary objęte remanentem likwidacyjnym; a także wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz towarów.
Podatnicy, w określonych sytuacjach, mogą skorzystać z możliwości zwolnienia z podatku VAT.
Jeżeli masz więcej pytań, skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym Toruń.