W Polskim systemie podatkowym istnieje kilka rodzajów rozliczeń podatkowych, pod które podpisane są odpowiednie formularze PIT, które należy wypełnić, aby rozliczyć się z fiskusem. Każda z form opodatkowania wymaga innej deklaracji.
Pierwszą z opcji jest roczne zeznanie podatkowe na zasadach ogólnych. Zeznanie w tej formie przedstawia opodatkowane właściwie przypisaną skalą procentową – 17% lub 32% dochody. W tym przypadku wypełniany jest formularz PIT-36, a czas na przesłanie formularza sięga 30 kwietnia roku podatkowego.
Drugim sposobem jest podatek liniowy. W tym przypadku stawka jest stała i wynosi 19% i należy wypełnić PIT-36L. Warto mieć jednak na uwadze, że ten rodzaj zeznania podatkowego obowiązuje tylko w przypadku działalności gospodarczej, a dodatkowe przychody (np. dodatkowy etat) należy rozliczyć odrębnie. Niestety w tej formie nie można rozliczać się z małżonkiem, a także korzystać z większości ulg podatkowych.
Kolejną formą zeznania podatkowego jest ryczałt ewidencjonowany. W ryczałcie ustalone są stawki zależne od przychodu. W rozliczeniu uwzględnia się tylko przychody z działalności i tak jak w przypadku podatku liniowego nie można odliczać ulg na dzieci. Zamiast tego są jednak m.in. odliczenia ZUS.
Ostatnią z form jest karta podatkowa. Wysokość rozliczenia w karcie podatkowej zależy od wielkości firmy, czyli ilości zatrudnionych pracowników, a także wielkości miasta, w którym przedsiębiorca prowadzi firmę. Przy karcie podatkowej odliczyć można jedynie opłaconą składkę zdrowotną.