Ryczałt ewidencjonowany jest interesującą formą rozliczania podatków dla wielu przedsiębiorców, ze względu na niższe stawki podatkowe. Zwykle w przypadku ryczałtu jest to stawka w wysokości 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2% . Co więcej stawki te wyliczane są na podstawie dochodu, czyli sumy powstałej z przychodów, od których uprzednio odliczone zostaną koszty uzyskania przychodu.
Zwykle ryczałt ewidencjonowany, jako formę rozliczania podatku, wybiera się w momencie założenia działalności gospodarczej albo po uzyskaniu pierwszego przychodu w danym roku podatkowym, ponieważ nie można przenosić się na ryczałt w ciągu trwającego roku. Ponadto przy tej formie rozliczania podatku istotne są także same przychody. Jeżeli przedsiębiorca przekroczy wartość 2 mln euro w roku podatkowym, od następnego będzie musiał zrezygnować z ryczałtu ewidencjonowanego i tym samym wybrać inną formę.
Niestety nie każdy przedsiębiorca może zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany. Według ustaw, osoby fizyczne prowadzące m.in. apteki, sprzedaż części i akcesoriów pojazdów mechanicznych, niektóre zawody wolne przy pozarolniczej działalności gospodarczej, usługę pożyczek pod zastaw czy handel wartościami dewizowymi nie mogą korzystać z tej formy rozliczeń.