Dla wielu przedsiębiorców korzystanie z auta w firmie to podstawa. Oprócz kupna istnieje wiele dogodnych możliwości pozyskania pojazdu takie jak np. leasing czy wynajem. Wynajem auta może być naprawdę korzystny, a związane z tym koszty łatwo rozliczone od strony księgowej.
Pierwszym, co należy ustalić to określenie, czy będzie to wynajem krótkoterminowy trwający nie dłużej niż 6 miesięcy, czy wynajem długoterminowy trwający ponad 6 miesięcy. Jest to istotna informacja na gruncie rozliczeń PIT. Co więcej czynni podatnicy VAT mogą odliczać VAT od faktur za wynajem oraz związanych z eksploatacją w przypadku pojazdów o masie wyższej niż 3,5 tony oraz w przypadku pojazdów o konstrukcji wykluczającej użycie do innych celów niż związanych z firmą. Aby móc odliczyć inne samochody np. osobowe, konieczne będzie prowadzenie kilometrówki, zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego oraz wykorzystanie pojazdu tylko w celach związanych z działalnością, na podstawie stworzonego, firmowego regulaminu użytkowania pojazdu.
Oprócz kosztów czynszowych związanych z samym wynajmem auta na potrzeby firmy, przedsiębiorca musi liczyć się również z kosztami eksploatacyjnymi. Będą to np. koszty paliwa, wymiany oleju, naprawy czy opłaty za parking i autostradę. Jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki wykorzystania pojazdu wyłącznie do prowadzenia działalności, ma możliwość odliczenia pełnego kosztu w KPiR. Jeżeli nie spełnia wszystkich warunków, przysługuje mu odliczenie 75% wartości na gruncie podatku dochodowego.