W wielu przypadkach samochód w firmie to podstawa. Bez wątpienia ułatwieniem są pozwalające na odliczenia VAT od pewnych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Do wyboru są dwie możliwości. Przedsiębiorca może posiadać samochód zarejestrowany na firmę lub prywatny, który będzie wykorzystywał także w celach biznesowych.
Samochód firmowy pozwala na odliczenie 100% kosztów uzyskania przychodu, jeżeli będzie on wykorzystywany tylko i wyłącznie w celach służbowych. Wiąże się to co prawda z koniecznością prowadzenia kilometrówki, spisania regulaminu użytkowania pojazdu oraz zgłoszenia do urzędu skarbowego. Natomiast jeśli przedsiębiorca decyduje się korzystać z samochodu firmowego także prywatnie, może wtedy odliczać 75% kosztów. Inaczej w sytuacji, kiedy to prywatny samochód będzie wykorzystywany służbowo. Odliczenie wynosi wówczas 20% kosztów, ale nie ma obowiązku prowadzenia kilometrówki.
Na koszt uzyskania przychodu składają się koszty eksploatacji, takie jak opłaty za paliwo, przeglądy, ubezpieczenie albo części samochodowe. Dodatkowo obok tego znajdują się jeszcze koszty VAT. 100% przysługuje samochodom firmowym wykorzystywanym tylko służbowo. W innych przypadkach, gdy eksploatacja samochodu jest mieszana, odliczenie wynosi 50%. To oznacza, że koszty netto oraz VAT są rozliczane oddzielnie, według odpowiedniego procentu. I dlatego włączając samochód w firmę, przedsiębiorca musi zdecydować, która z opcji jest dla niego najkorzystniejsza.