Anulowanie faktury zaewidencjonowanej w pliku JPK nie jest uregulowane bezpośrednim przepisem podatkowym. W związku z tym działanie w tej sytuacji w większości przypadków opiera się na wydawanych interpretacjach podatkowych czy wyrokach sądu. Na ich podstawie anulowanie faktury już zaewidencjonowanej w pliku JPK możliwe jest w sytuacji, kiedy faktura nie dotrze do odbiorcy, nie zostanie do niego wysłana, czyli nie trafi do obrotu, a transakcja nie doszła do skutku.
Natomiast nie można anulować faktury, gdy faktura z transakcji zostanie wystawiona nieprawidłowo. Podobnie w sytuacji, kiedy faktura znajduje się w obrocie prawnym, ale transakcja nie będzie wykonana. Anulowanie faktury już zaewidencjonowanej w pliku JPK niemożliwe jest również, kiedy faktura została wystawiona elektronicznie, ponieważ znajduje się u odbiorcy i nie można jej już zwrócić. We wszystkich trzech przypadkach zamiast anulowania należy wystawić fakturę korygującą.
Najprostszym sposobem anulowania zaewidencjonowanej faktury jest przesłanie korekty pliku z wyłączeniem tej faktury. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej chronologii dokumentów.
Nasze biuro rachunkowe w Toruniu obsługuje klientów także w zakresie plików JPK. Skontaktuj się z naszymi profesjonalnymi księgowymi.