Pracownicze Plany Kapitałowe mają na celu gromadzenie oszczędności. Wysokość comiesięcznych składek zależy jednak od ustalenia stawki naliczeń. Od czego one zależą? Każda osoba zgłoszona do PPK otrzymuje środki finansowe z własnego wynagrodzenia, od pracodawcy oraz z budżetu państwa.
Podstawą zagwarantowaną dla każdego pracownika są składki o ustalonej wartości procentowej. Podstawowe stawki naliczenia PPK z wynagrodzenia pracownika mają wysokość 2%. Podstawowa wpłata do PPK na rzecz pracownika została ustalona dla pracodawcy na 1,5% naliczanych na podstawie wysokości wynagrodzenia pracownika. Inaczej jest ze strony budżetu państwa. Wysokość wpłat jest stała i niezależna od wynagrodzeń za pracę. Pierwsza wpłata z budżetu, tzw. wpłata powitalna wynosi 250 zł, natomiast kolejne wpłaty – dopłaty roczne wyniosą 240 zł w skali roku.
Ustalenie stawki PPK jest indywidualne, ponieważ zarówno uczestnik PPK, jak i jego pracodawca mogą ustalić też składkę dodatkową. Maksymalna wartość składki nie może przekraczać jednak 4% wynagrodzenia. To oznacza, że dzięki składkom dodatkowym pracownik może zbierać na konto PPK składki o wysokości 4% swojego wynagrodzenia plus otrzymywać składki od pracodawcy o wartości w przedziale od 1,5% do 4%. Często zadawanym pytaniem jest to, czy wysokość stawek można zmieniać. Zakładając, że wysokość składki pozostanie w wyznaczonym przedziale procentowym, możliwa jest zmiana wysokości stawek.