Ryczałt ewidencjonowany dla wielu przedsiębiorców od dawna jest korzystną formą rozliczeń. Rozliczenie na ryczałcie wyróżnia się bardziej uproszczoną formą rozliczenia podatku dochodowego w stosunku do innych form rozliczeń. Głównym wyróżnikiem jest fakt, że w ryczałcie podatek naliczany jest od kwoty przychodów, a nie od dochodu, w zamian za co, nie są uwzględniane koszty uzyskania przychodu. Szczególnie należy o tym pamiętać przy refakturowaniu kosztów. Oprócz tego, że naliczana kwota podatku zależy od dochodów, istotna jest również stosowana stawka ryczałtu, która jest stała bez względu na wysokość osiągniętych przychodów. Dodatkowo na ryczałcie nie można rozliczać się wraz z małżonkiem. Formę ryczałtu można wybrać przy zakładaniu działalności oraz co roku do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym pojawi się pierwszy przychód.
Warto wspomnieć, że od 1 lipca 2022 roku Polski Ład wprowadził ustawę, według której rozliczenia składki zdrowotnej na ryczałcie również wyliczane są na podstawie przychodu. W zależności od wysokości zarobków, należy ustalić wysokość składki. Czy istnieje możliwość zmniejszenia składki zdrowotnej? Początkowo pojawiły się spekulacje na temat tego, czy będzie możliwość odliczenia opłaconej składki zdrowotnej w wysokości 50% przy rozliczeniu czerwca lub drugiego kwartału 2022 roku. Ostatecznie ZUS wydał oficjalne stanowisko, mówiące o tym, że na ryczałcie nie będzie możliwości pomniejszenia składek o zapłacone składki zdrowotne.
To czy ryczałt ewidencjonowany według Polskiego Ładu będzie opłacał się przedsiębiorcy zależy od indywidualnych warunków firmy. Część przedsiębiorców według przepisów z góry nie może wybrać tej formy opodatkowania ze względu np. na wykonywany rodzaj działalności. Mimo to, dzięki wielu możliwościom i stosunkowo niskim stawkom ryczałtu, dla wielu może to być najbardziej opłacalna forma opodatkowania.