PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program oszczędzania na emeryturę obowiązujący od 2018 roku. Zgodnie z głównymi założeniami składki do PPK pobierane są z wynagrodzenia pracownika oraz z kieszeni pracodawcy z niewielkimi dodatkami z budżetu państwa. Nic więc dziwnego, że wiele osób zdecydowało się na rezygnację z PPK.
Zgodnie ze statystykami ok. 2,5 mln osób uprawnionych do korzystania z PPK faktycznie przystąpiło do programu, co mniej więcej wskazuje na to, że ok. co trzeci pracownik korzysta z PPK. Statystyki mogą się jednak zmienić, ponieważ od 1 stycznia 2023 każdy, kto jest uprawniony do korzystania z PPK zostanie automatycznie zgłoszony do programu, niezależnie od tego, czy wcześniej z niego zrezygnował.
Wynika to z ustawy o PPK, według której co 4 lata wszyscy uprawnieni pracownicy są automatycznie zgłaszani do PPK, co zobowiązuje pracodawców do dokonywania wpłat na PPK za każdego pracownika, uczestniczącego w PPK od 1 kwietnia. Co więcej pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika o ponownym rozpoczęciu dokonywania wpłat na rzecz PPK. Należy jednak podkreślić, że PPK nadal jest dobrowolne. Pracownik nadal ma możliwość rezygnacji z PPK, ale musi w tym celu złożyć do pracodawcy pisemny wniosek lub elektroniczny wniosek zatwierdzony elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Co istotne, pracodawcy nie mają prawa zniechęcać pracowników do przystępowania do PPK, ponieważ grożą za to wysokie kary pieniężne.