Jak założyć firmę?

Jeśli chcesz rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą w Toruniu, to wystarczy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). CEIDG jest rejestrą przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność oraz wspólników spółek cywilnych osób fizycznych, więc musisz się tam zarejestrować przed rozpoczęciem działalności. Poniżej opisane są szczegóły procedury rejestracji. Jeśli Twoja firma zajmuje się recyklingiem lub odzyskiem odpadów, to oprócz wpisu do CEIDG musisz także zarejestrować swoją firmę w rejestrze BDO w Toruniu. Prawie każdy, kto chce prowadzić działalność gospodarczą, musi się zarejestrować w CEIDG. Istnieją jednak pewne wyjątki - np. działalność nierejestrowa lub "firma na próbę". W takim przypadku musisz prowadzić uproszczoną ewidencję i opłacać podatki. Działalność nierejestrowa ma jednak kilka ograniczeń. Przede wszystkim, Twój dochód nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2023 roku to 1505 zł miesięcznie). Ponadto, prowadzenie takiej działalności jest możliwe tylko dla podmiotu, który nie prowadził działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy i nie wymaga ona zezwoleń lub koncesji.
  • Znajdź pomysł na biznes

    Przed założeniem firmy należy przede wszystkim ustalić charakter oraz obszar działania przedsiębiorstwa. Zanim rozpocznie się wypełnianie formalności warto wiedzieć, jakie produkty, bądź usługi, będzie rozprowadzać przedsiębiorstwo.

    Dowiedz się więcej

  • Wybierz formę wniosku

    Wypełnienie wniosku to podstawowy krok, kiedy planuje się założyć firmę. Celem wypełnienia wniosku jest rejestracja firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), czyli rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Do wyboru są dwie możliwości – wniosek można złożyć w formie elektronicznej lub w formie papierowej.

    Dowiedz się więcej

  • Przygotuj podpis

    Każdy, kto decyduje się wypełnić wniosek przez Internet musi wcześniej założyć elektroniczny podpis kwalifikowany lub profil zaufany. Dzięki każdej z tych dwóch możliwości można podpisywać nie tylko wnioski, ale także inne ważne dokumenty urzędowe. Dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie podpisu kwalifikowanego albo profilu zaufanego jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Dzięki nim łatwo uniknąć wizyt w urzędzie, czekania w kolejkach i utraty czasu.

    Dowiedz się więcej

  • Wypełnij wniosek

    Wniosek przede wszystkim należy wypełniać uważnie i zgodnie z prawdą, ponieważ za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna. Bez obaw. W razie konieczności, zawsze można zaktualizować dane, gdy okażą się niepoprawne (np. w przypadku zmiany adresu siedziby firmy). Jeżeli planujemy korzystać z usług księgowej, w formularzu należy wpisać nazwę i numer NIP biura rachunkowego.

    Dowiedz się więcej

  • Uwaga na wyłudzanie pieniędzy!

    Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna! Niestety często zdarza się, że nowi przedsiębiorcy otrzymują informacje o konieczności zapłaty. Wiadomości zwykle bardzo dobrze naśladują rzetelne dokumenty i powołują się na artykuły prawne, które nie mają w takich przypadkach uzasadnienia. Bywa też tak, że niektóre firmy oferują wpis do własnych katalogów, które często mają bardzo podobną nazwę do CEIDG.

    Dowiedz się więcej

  • Rejestracja do VAT

    Nie każdy przedsiębiorca musi zarejestrować się do VAT-u. Podatek od towarów i usług obowiązuje osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, ale wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, jako handlowcy, producenci, usługodawcy (w tym podmioty pozyskujące zasoby naturalne) lub rolnicy. Dotyczy to również osób wykonujących zawody prawnicze, doradcze, jubilerskie oraz podmiotów zajmujących się ściąganiem długów (także faktoringu).

    Dowiedz się więcej

  • Jak zostać VAT-owcem?

    Aby zarejestrować się do VAT-u należy wypełnić wniosek VAT-R. Ważną sprawą, o której powinien pamiętać przedsiębiorca jest to, by złożyć wniosek przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub usług objętych VAT-em. Formularz powinien trafić do urzędu przed upływem miesiąca poprzedzającego ten, od którego jako przedsiębiorca staniesz się czynnym podatnikiem VAT-u.

    Dowiedz się więcej

  • Załóż rachunek firmowy

    Przedsiębiorcy, który zakładają firmę i zarejestrowali się do VAT, muszą założyć rachunek firmowy. Obowiązek posiadania konta wynika z konieczności dokonywania bezgotówkowych transakcji z podziałem płatności na koszt netto oraz VAT. Rachunki przeznaczone do VAT są bezpośrednio połączone z rachunkiem firmowym. Gdy transakcja, niezależnie od liczby wynikających z niej płatności, przekracza 15 tys. zł, a stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, należy skorzystać z rachunku.

    Dowiedz się więcej

Zakładanie firmy może wydawać się długim, czasem skomplikowanym przedsięwzięciem. Z tego względu oferujemy klientom naszego biura rachunkowego pełną pomoc w zakresie zakładania firmy, wypełniania wniosków i dopatrywania wszelkich formalności.