Korzystanie z elektronicznego podpisu kwalifikowanego wymaga kupna u certyfikowanego dystrybutora. Tak jak w przypadku profilu zaufanego, ma moc prawną, dzięki czemu można nim podpisywać urzędowe dokumenty. Ma on jednak szersze zastosowanie. Dzięki niemu podpiszesz też inne dokumenty (np. w formie PDF, Word) lub e-maili.
W zależności od dystrybutora podpis kwalifikowany jest ważny na rok albo na dwa lata, ale z łatwością można go odnowić. Aby uaktywnić podpis, należy pójść do centrum certyfikacji. Tam dostawca zatwierdza tożsamość kupującego oraz podpisuje się umowę subskrypcji, zawierającą wszystkie warunki. Na cenę podpisu kwalifikowanego obok terminu ważności, wpływa rodzaj urządzenia (token USB, czytnik kart USB, karty PCMCIA), które będzie służyło do składania podpisu. Klient otrzymuje oprogramowanie, które instaluje się na komputerze, aby podpis działał.
Obok spraw urzędowych można podpisywać nim też np. umowy handlowe, faktury elektroniczne wysyłane do biura rachunkowego i kontrahentów czy e-deklaracje podatkowe. Wystarczy włożyć kartę do czytnika, a w uruchomionym programie wybrać odpowiedni plik. Czynność potwierdza ustalony kod PIN.